03 Lipiec 2023

Uruchamiamy akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków” 

Działająca przy Centrum Aktywności Społecznej i grupa „Puszczam Oczko!” uruchamiają we współpracy z Fundacją Małych Serc mikołowską edycję akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”! 

O co w tym wszystkim chodzi? 

Tytułowe ośmiorniczki to wykonane na szydełku bawełniane maskotki. Ale tak naprawdę to coś więcej, niż tylko zabawki. Ośmiorniczki pomagają wcześniakom w pierwszych dniach życia, gdy te leżą w inkubatorach i często walczą o życie.  

W ramach akcji koordynowanej przez Fundację Małych Serc wolontariusze i wolontariuszki szydełkują maskotki, które następnie przekazywane są bezpłatnie szpitalom dla wcześniaków leżących w inkubatorach. 

Dlaczego ośmiorniczki? 

Wcześniaki tracą ważne dla prawidłowego rozwoju doświadczenia jak np. zabawa pępowiną. Ramiona ośmiorniczki mają przypominać wcześniakom pępowinę, dając maluchom poczucie bezpieczeństwa i bliskości oraz pozwalając znieść pierwsze, najtrudniejsze chwile poza organizmem mamy. Dzieci urodzone przed czasem często trafiają do inkubatorów, gdzie podłączane są do różnego rodzaju sprzętów monitorujących stan i ratujących życie. A to oznacza rurki i przewody, które maluchy, mając mocno wykształcony odruch chwytny, mogą próbować wyrwać. Doświadczenia z akcji pokazują, że wcześniaki w towarzystwie ośmiorniczek są bezpieczniejsze, bo zamiast kabelków mogą bawić się mackami maskotek, odnajdując w nich znajomy kształty. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama dziecka nosi zabawkę przy sobie, aby ta przesiąknęła jej zapachem i skolonizowała na sobie bakterie odpornościowe. W ten sposób wkładamy do inkubatorów namiastkę mamy.  

Skąd się wzięła akcja „Ośmiorniczki dla wcześniaków”? 

Początków tej nietuzinkowej idei należy szukać w Danii- została ona rozpowszechniona przez organizację charytatywną Spruttegruppen. Projekt ten powstał, gdy pewien ojciec skontaktował się z Josefine Hagen Solgaard, która prowadzi blog „En Elefant”, z prośbą o zrobienie na szydełku ośmiorniczki dla córeczki leżącej na oddziale neonatologicznym jednego z duńskich szpitali. W niedługim czasie zapoczątkowana przez blogerkę zbiórka ośmiorniczek spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem a w akcję, koordynowaną przez Spruttengruppen włączało się coraz więcej osób. Szydełkowanie ośmiorniczek rozprzestrzeniło się poza granice kraju – dotarło m. in. do Polski, Hiszpanii czy Ukrainy. 

W Polsce za akcję odpowiada nasz partner – Fundacja Małych Serc, której prezeską jest Pani Joanna Kmieć. Gdy dzieci Pani Joanny zachorowały na zapalenie płuc i trafiły do rawickiego szpitala, chciała odwdzięczyć się i zaopatrzyć szpitalną salę zabaw we własnoręcznie wydziergane maskotki. Jednak szpital nie wiedział, jak rozwiązać sprawę przyjęcia maskotek na oddział. Zaczęła więc szukać informacji w Internecie i tak trafiła na duński projekt ośmiorniczek dla wcześniaków. Napisała do organizatorów z zapytaniem o możliwość wprowadzenia akcji do Polski. Jej propozycja została przyjęta bardzo pozytywnie i w niedługim czasie powstała Fundacja Małych Serc, zajmująca się koordynowaniem akcji szydełkowania ośmiorniczek w Polsce. 

Podstawowe wymogi dotyczące wykonania ośmiorniczek 

Bardzo ważne jest, aby ośmiorniczka spełniała określone wymagania, które zostały stworzone dla bezpieczeństwa dzieci. Ośmiorniczki to nie tylko zabawki. Ośmiorniczki są przekazywane wcześniakom, które leżą w inkubatorach i walczą o swoje życie. Dlatego też niezwykle istotne jest dbanie o to, aby były bezpieczne tak bardzo, jak to możliwe. 

Dlaczego ośmiorniczki muszą być wykonane z włóczki mającej w składzie 100% bawełny? Bawełna to materiał naturalny – nie uczula i jest bezpieczna dla zdrowia dziecka. Jest również bardzo odporna na rozciąganie i ma dużą higroskopijność. Dzięki swoim właściwościom bawełna bardzo dobrze chłonie zapach matki oraz zniesie pranie w temperaturze 60 stopni.  

Ze względu na bezpieczeństwo wcześniaków, wymiary ośmiorniczek muszą mieścić się w ściśle określonych przedziałach. 

Mikołowskie ośmiorniczki dla wcześniaków 

Mikołowska, I edycja „Ośmiorniczek dla wcześniaków” trwać będzie od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 roku. 

Po tym czasie wszystkie zebrane ośmiorniczki zostaną przekazane Fundacji Małych Serc, która po weryfikacji zgodności każdej maskotki z wytycznymi, przekaże ośmiorniczki współpracującym z Fundacją szpitalom zgłaszającym zapotrzebowanie na maskotki. 

Włącz się w akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków! 

Wybierz swój sposób na wsparcie naszej akcji: 

  1. Zostań wolontariuszem/ką akcji 

Jeśli szydełkujesz i masz trochę wolnego czasu na połączenie pasji oraz chęci zrobienia czegoś dla innych, dołącz do zespołu wolontariuszy/ek szydełkujących ośmiorniczki. Szydełkować możesz w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Możesz przygotować jedną albo kilka maskotek, w zależności od Twoich możliwości czasowych. Dla nas każda ośmiorniczka jest ważna 😊 

Jeśli dotychczas nie miałeś/aś szydełka w ręku albo z jakiegoś powodu zrezygnowałeś/aś z nauki – nic straconego – przyjdź na spotkania naszej grupy „Puszczam Oczko!”, gdzie z wielką chęcią pomożemy Ci w nauce szydełkowania. Spotykamy się w środy o godzinie 16.00 w Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie.  

Aby zostać wolontariuszem/ką wypełnij proszę poniższy formularz – skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów współpracy: 

https://forms.office.com/e/4bMD1JZZke

  1. Ufunduj ośmiorniczkę 

Koszt zakupu materiałów (włóczki i wypełnienia maskotki spełniających normy) na jedną ośmiorniczkę wynosi około 5,00 zł. Pomóż nam zapewnić materiały dla wolontariuszy, którzy poświęcą swój czas na stworzenie ośmiorniczek – wyszydełkowanie jednej maskotki zajmuje co najmniej kilka godzin. 

Przekaż darowiznę na rachunek bankowy Związku Stowarzyszeń Centrum Aktywności.  

Wpłat można dokonywać tradycyjnym przelewem na nasze konto w Nest Bank S.A. o numerze: 
54 2530 0008 2100 1073 9798 0001 

Z tytułem przelewu: Darowizna na cele statutowe – ośmiorniczki 

  1. Przekaż światu informacje o naszej akcji 

Udostępniaj w swoich mediach społecznościowych informacje o „Mikołowskich ośmiorniczkach dla wcześniaków”. Im więcej osób dowie się o niej, tym lepiej!