Działająca przy Centrum Aktywności Społecznej i grupa „Puszczam Oczko!” uruchamiają we współpracy z Fundacją Małych Serc mikołowską edycję akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”!
O co w tym wszystkim chodzi?
Tytułowe ośmiorniczki to wykonane na szydełku bawełniane maskotki. Ale tak naprawdę to coś więcej, niż tylko zabawki. Ośmiorniczki pomagają wcześniakom w pierwszych dniach życia, gdy te leżą w inkubatorach i często walczą o życie.
W ramach akcji koordynowanej przez Fundację Małych Serc wolontariusze i wolontariuszki szydełkują maskotki, które następnie przekazywane są bezpłatnie szpitalom dla wcześniaków leżących w inkubatorach.
Dlaczego ośmiorniczki?
Wcześniaki tracą ważne dla prawidłowego rozwoju doświadczenia jak np. zabawa pępowiną. Ramiona ośmiorniczki mają przypominać wcześniakom pępowinę, dając maluchom poczucie bezpieczeństwa i bliskości oraz pozwalając znieść pierwsze, najtrudniejsze chwile poza organizmem mamy. Dzieci urodzone przed czasem często trafiają do inkubatorów, gdzie podłączane są do różnego rodzaju sprzętów monitorujących stan i ratujących życie. A to oznacza rurki i przewody, które maluchy, mając mocno wykształcony odruch chwytny, mogą próbować wyrwać. Doświadczenia z akcji pokazują, że wcześniaki w towarzystwie ośmiorniczek są bezpieczniejsze, bo zamiast kabelków mogą bawić się mackami maskotek, odnajdując w nich znajomy kształty. Przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora mama dziecka nosi zabawkę przy sobie, aby ta przesiąknęła jej zapachem i skolonizowała na sobie bakterie odpornościowe. W ten sposób wkładamy do inkubatorów namiastkę mamy.
Skąd się wzięła akcja „Ośmiorniczki dla wcześniaków”?
Początków tej nietuzinkowej idei należy szukać w Danii- została ona rozpowszechniona przez organizację charytatywną Spruttegruppen. Projekt ten powstał, gdy pewien ojciec skontaktował się z Josefine Hagen Solgaard, która prowadzi blog „En Elefant”, z prośbą o zrobienie na szydełku ośmiorniczki dla córeczki leżącej na oddziale neonatologicznym jednego z duńskich szpitali. W niedługim czasie zapoczątkowana przez blogerkę zbiórka ośmiorniczek spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem a w akcję, koordynowaną przez Spruttengruppen włączało się coraz więcej osób. Szydełkowanie ośmiorniczek rozprzestrzeniło się poza granice kraju – dotarło m. in. do Polski, Hiszpanii czy Ukrainy.
W Polsce za akcję odpowiada nasz partner – Fundacja Małych Serc, której prezeską jest Pani Joanna Kmieć. Gdy dzieci Pani Joanny zachorowały na zapalenie płuc i trafiły do rawickiego szpitala, chciała odwdzięczyć się i zaopatrzyć szpitalną salę zabaw we własnoręcznie wydziergane maskotki. Jednak szpital nie wiedział, jak rozwiązać sprawę przyjęcia maskotek na oddział. Zaczęła więc szukać informacji w Internecie i tak trafiła na duński projekt ośmiorniczek dla wcześniaków. Napisała do organizatorów z zapytaniem o możliwość wprowadzenia akcji do Polski. Jej propozycja została przyjęta bardzo pozytywnie i w niedługim czasie powstała Fundacja Małych Serc, zajmująca się koordynowaniem akcji szydełkowania ośmiorniczek w Polsce.
Podstawowe wymogi dotyczące wykonania ośmiorniczek
Bardzo ważne jest, aby ośmiorniczka spełniała określone wymagania, które zostały stworzone dla bezpieczeństwa dzieci. Ośmiorniczki to nie tylko zabawki. Ośmiorniczki są przekazywane wcześniakom, które leżą w inkubatorach i walczą o swoje życie. Dlatego też niezwykle istotne jest dbanie o to, aby były bezpieczne tak bardzo, jak to możliwe.
Dlaczego ośmiorniczki muszą być wykonane z włóczki mającej w składzie 100% bawełny? Bawełna to materiał naturalny – nie uczula i jest bezpieczna dla zdrowia dziecka. Jest również bardzo odporna na rozciąganie i ma dużą higroskopijność. Dzięki swoim właściwościom bawełna bardzo dobrze chłonie zapach matki oraz zniesie pranie w temperaturze 60 stopni.
Ze względu na bezpieczeństwo wcześniaków, wymiary ośmiorniczek muszą mieścić się w ściśle określonych przedziałach.
Mikołowskie ośmiorniczki dla wcześniaków
Mikołowska, I edycja „Ośmiorniczek dla wcześniaków” trwać będzie od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 roku.
Po tym czasie wszystkie zebrane ośmiorniczki zostaną przekazane Fundacji Małych Serc, która po weryfikacji zgodności każdej maskotki z wytycznymi, przekaże ośmiorniczki współpracującym z Fundacją szpitalom zgłaszającym zapotrzebowanie na maskotki.
Włącz się w akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaków!
Wybierz swój sposób na wsparcie naszej akcji:
Zostań wolontariuszem/ką akcji
Jeśli szydełkujesz i masz trochę wolnego czasu na połączenie pasji oraz chęci zrobienia czegoś dla innych, dołącz do zespołu wolontariuszy/ek szydełkujących ośmiorniczki. Szydełkować możesz w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Możesz przygotować jedną albo kilka maskotek, w zależności od Twoich możliwości czasowych. Dla nas każda ośmiorniczka jest ważna 😊
Jeśli dotychczas nie miałeś/aś szydełka w ręku albo z jakiegoś powodu zrezygnowałeś/aś z nauki – nic straconego – przyjdź na spotkania naszej grupy „Puszczam Oczko!”, gdzie z wielką chęcią pomożemy Ci w nauce szydełkowania. Spotykamy się w środy o godzinie 16.00 w Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie.
Aby zostać wolontariuszem/ką wypełnij proszę poniższy formularz – skontaktujemy się z Tobą w celu omówienia szczegółów współpracy:
Koszt zakupu materiałów (włóczki i wypełnienia maskotki spełniających normy) na jedną ośmiorniczkę wynosi około 5,00 zł. Pomóż nam zapewnić materiały dla wolontariuszy, którzy poświęcą swój czas na stworzenie ośmiorniczek – wyszydełkowanie jednej maskotki zajmuje co najmniej kilka godzin.
Przekaż darowiznę na rachunek bankowy Związku Stowarzyszeń Centrum Aktywności.
Wpłat można dokonywać tradycyjnym przelewem na nasze konto w Nest Bank S.A. o numerze: 54 2530 0008 2100 1073 9798 0001
Z tytułem przelewu: Darowizna na cele statutowe – ośmiorniczki
Przekaż światu informacje o naszej akcji
Udostępniaj w swoich mediach społecznościowych informacje o „Mikołowskich ośmiorniczkach dla wcześniaków”. Im więcej osób dowie się o niej, tym lepiej!
W imieniu Związku Stowarzyszeń Centrum Aktywności oraz Akademii Humanitas serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym pilotażowym programie skierowanym do mikołowskich szkół podstawowych pt. "Mikołowska Akademia Odkrywania Kodowania HumaniTASKi". Program został…
16 kwietnia, Sala Botaniczna, Rynek 2, godzina 18.00-20.00 Zapraszamy wszystkich miłośników podróży, zainteresowanych na kolejne spotkanie podróżnicze na strychu, które będzie o wyprawie z „Mikołowa dookoła świata”. Spotkanie odbędzie się…
Cykl szkoleń i spotkań jest organizowany przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych i BANK MBS Mikołowski Bank Spółdzielczy we współpracy z Biznes w Mikołowie i w powiecie mikołowskim w Centrum Aktywności…