Biuro „Niepodległa” zaprasza do składania wniosków do Programu Dotacyjnego „Niepodległa” – edycja 2024. Program przewiduje dofinansowanie projektów organizowanych w 2024 roku, kultywujących pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, począwszy od Konfederacji Barskiej aż do Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów. Dotacje są przeznaczone dla samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Nabór potrwa do 8 grudnia 2023 r.
Z programu dotacyjnego „Niepodległa” wspierane będą w 2024 r. działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, upamiętniające wydarzenia i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej tworzącej historię narodową.
W programie można wnioskować o dofinansowanie od 10 tys. do 100 tys. złotych brutto. Poziom dofinansowania ze środków programu nie może przekroczyć 85% całego budżetu zadania. Łączny budżet naboru to 6 mln zł.
Wnioski należy składać poprzez formularz w systemie Witkac.pl do 8 grudnia 2023 roku, do godziny 15:59. Zadania dofinansowane z programu można realizować od 8 lutego do 20 listopada 2024 roku.
O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się:
samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych);
organizacje pozarządowe
Przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których wnioskodawcy zadeklarują podjęcie współpracy z co najmniej jednym ze wskazanych niżej podmiotów:
archiwa państwowe;
przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze;
uczelnie wyższe;
instytucje kultury;
organizacje pozarządowe;
kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
podmioty prowadzące działalność gospodarczą;
Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały.
W ramach programu można realizować następujące zadania:
wystawy wraz z katalogami;
rekonstrukcje historyczne;
festiwale, koncerty patriotyczne, spektakle (teatralne, muzyczne i inne);
projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu – gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy, warsztaty (z wyłączeniem warsztatów: tworzenia aplikacji, stron internetowych, filmowych oraz strzeleckich);
wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów – zakończone upowszechnieniem wyników;
murale;
zadania polegające na projekcji obrazu lub animacji na obiekcie takim jak np.: budynek, czy elementy scenografii (mapping).
Uzupełnieniem dla nich mogą być dodatkowe działania realizowane w przestrzeni wirtualnej.
📢Drogie wolontariuszki, mieszkańcy ogłaszamy przerwę wakacyjną nasze szydełkujące grupy #PuszczamOczko! To będzie czas na odpoczynek, odnowienie sił i zebranie pomysłów na kolejne cudowne akcję grupy!🙂 📅 Po przerwie wakacyjnej pierwsze…
Zapraszamy do udziału w konkursie „Diament Powiatu Mikołowskiego 2024”! Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który wyróżnia się innowacyjnością, zaangażowaniem społecznym i dynamicznym rozwojem, lub osobą w szczególny sposób posiadająca szczególe osiągnięcia w…
Ogłaszamy rekrutację do kolejnej edycji projektu „Lider w Akcji!”. Jeśli: – Jesteś pełnoletnim mieszkańcem powiatu mikołowskiego – Czujesz się społecznikiem – Chcesz zdobyć wiedzę i kompetencje kluczowe do działań społecznych …